


Land, zee en lucht, omgevingen die uitnodigen tot avontuur, La Gomera verwelkomt ons met alles wat het eiland te bieden heeft zodat we volop van onze vakantie kunnen genieten. Maar… wat als we nog verder willen gaan? En wat als we nog verder durven kijken en met het oog door de hemel reizen? De sterren zijn een andere manier om ons avontuur te voltooien, nietwaar?
De Canarische Eilanden bezitten een sterrenhemel die tot de beste ter wereld behoort om sterren te kijken. Niet voor niets treffen we hier dan ook twee van 's werelds grootste sterrenwachten aan en natuurlijk vormt La Gomera hierop geen uitzondering.



Wil jij het ook ontdekken?
Sterren, planeten, sterrenbeelden, sterrenstelsels en vallende sterren liggen binnen handbereik van de reiziger die ze wil observeren. Met een beetje aandacht kun je ze zonder problemen leren zien. We zullen je helpen.
Om dit fascinerende schouwspel te observeren, kun je, naast de aanwijzingen die we je hieronder geven, ook als hulp mobiele toepassingen gebruiken waarmee je de nachtelijke hemel kunt afturen. Enkele opties zijn Star Walk 2, Sky Map of Sky View. Je krijgt een schat aan informatie door enkel je smartphone in de richting te houden die je wilt bekijken.
Wanneer de zon ondergaat op La Gomera, begint de nacht te leven, de heldere en oneindige hemel hult zich in het donker en vormt het perfecte kader voor de eerste zwakke lichtjes.



We beginnen onze tocht bij het uitkijkpunt César Manrique op de route die ons naar Valle Gran Rey voert, de plaats gelegen in het westen van het eiland. Er is geen betere plek om het sterrenbeeld Orion te observeren, een van de meest herkenbare groep sterren. Met zijn bijzondere vorm van een zandloper verschijnt deze mythologische reus na zonsondergang in de maanden februari en maart majestueus hoog in de winterhemel. Je kunt de contrasterende kleuren van de sterren aan de uiteinden zien, het oranjerood van Betelgeuze op de schouder van de reus en het blauwwit van Rigel bij zijn voet. En in de zandloper zijn de drie, symmetrisch geplaatste sterren in de Gordel van Orion goed met het blote oog zichtbaar. Hier vlak onder zien we nog 3 kleinere sterren die eraan lijken te hangen en die deel uitmaken van de Grote Orionnevel, een sterrenformatie relatief dicht bij ons in de buurt.
We vervolgen onze tocht bij het uitkijkpunt van El Santo, in het schilderachtige dorpje Arure. De totale afwezigheid van licht op maanloze nachten, of wanneer de maan nog niet is verschenen, maakt dit uitkijkpunt tot een ideale plek om de Melkweg te observeren, die witachtige band langs de hemel die bestaat uit heel veel sterren die te zwak zijn om met het blote oog te worden herkend. In dit sterrenstelsel bevindt zich ons zonnestelsel.
Als we met een verrekijker naar de hemel kijken, kunnen we concentraties van nieuw gevormde sterren zien die door de zwaartekracht in de ruimte aan elkaar zijn gebonden. Ook in de vroege avond, in de maanden februari en maart en kijkend in noordelijke richting, kunnen we het sterrenbeeld Tweelingen zien, gemakkelijk te herkennen aan zijn twee heldere sterren, de mythologische tweeling Castor en Pollux.



We vervolgen ons avontuurlijke sterrenontdekkingstocht, deze keer bij het uitkijkpunt van Alojera, dat we bereiken via een klein zandpad nadat we het dorpje Arure achter ons hebben gelaten. Daar vinden we nog enkele van de mythische en gemakkelijk herkenbare sterrenbeelden: de Grote en de Kleine Beer. Via de eerste, met zijn karakteristieke vorm en zijn zeven sterren die in helderheid vergelijkbaar zijn, kunnen we een andere belangrijke ster ontdekken: Polaris, de Poolster die de as van de Noordpool aangeeft. Als je de afstand van de twee sterren aan de andere kant van de steel van de pan vijfmaal verlengt in de richting van de zwakke Kleine Beer, dan zien je de meest prominente ster van dit laatste sterrenbeeld.



We komen nu aan in het hart van het eiland, de Alto de Garajonay, gelegen op een hoogte van 1.487 meter, en een van de beste plekken voor een panoramisch uitzicht op de hemel.
Vroeg in de avond in augustus en kijkend naar het zuiden kunnen we, in het dichtste deel van onze Melkweg, de sterrenbeelden Boogschutter en Schorpioen zien. In dit laatste sterrenbeeld staat Antares, de rode ster die 700 keer zo groot is als de zon!
Zoals we hebben gezien, gaan de natuurlijke schatten van La Gomera veel verder dan land en zee. De nachtelijke hemel stelt ons in staat om miljarden jaren verder te reizen en zo het avontuur te voltooien dat we met onze reis zijn begonnen.





